Son dönemlerde özellikle yapı imar barışı düzenlemelerinde getirilen aflarla ve vatandaşlara sunulan af imkanları ile birlikte hobi bahçesi için doğal taş evler, mülk doğal taş evler, doğal taş villalar yüksek oranda rehabet görmeye başlamıştır. Fakat çoğu kişinin aklında bir hizmeti almak istedikleri halde bir çok soru işareti bulunmaktadır. Hane Doğal Taş & Mimarlık olarak siz değerli müşterilerimizi tüm süreçten haberdar ediyor ve şeffaf  bir hizmet sağlıyoruz. Bilgi sahibi olmak ve doğal taş evler hakkında araştırma yapmak isteyenler içinse Doğal taş evlerin özellikleri, doğal taş evler nasıl yapılmalıdır ?, Taş evlerin maliyeti nedir?, taş evlerde ısıtma sistemleri nasıl olmalıdır? gibi konulara değindik.

DOĞAL TAŞ EVLERİN ÖZELLİKLERİ

 • Taş evler, duvarları örülürken kullanılan bir çok teknikte birbiri içerisine geçen ya da birbirlerini destekleyecek şekilde hizalama ile yapılan bir yapıya sahiplerdir. Bundan kaynaklı depreme dayanaklı ve oldukça sağlam yapılar olarak karşımıza çıkarlar.
 • Tamamen doğal taşlardan yapıldıkları ve günümüz mimarisinde kullanılan bir çok yapıdan farklı oldukları için kimyasal madde barındırmazlar.
 • Genel olarak taşların yapısında insanların göremediği kadar küçük de olsa boşluklar bulunur. Bundan kaynaklı hem havayı filtreler hem de nefes alan yapılara sahiptirler.
 • Doğal taş evler, yapılan araştırmalara göre 300 yıldan fazla dayanıklılık göstermekte ve sonrasında yapılacak restorasyon ile ömrüne daha da uzatabilmektedir.
 • Doğal afetlere karşı dayanıklıdırlar.
 • Isı yalıtımına uyum sağlarlar ve dışarıdan soğuğu önlemede yardımcı olurlar.

doğal taş ev modelli, taş evler, doğal taş ev yapımı, doğal taş villa yapımı
doğal taş evler, doğal taş ev yapımı, taş evler

TAŞ EV NASIL YAPILMALI ?

Her işte olduğu gibi taş ev yapımı sırasında da yapılması gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Taş evlerin sağlam ve uzun yıllar dayanıklılığını korumasının özünde yapılan bu aşamaların normal evlere göre daha dikkatli ve daha büyük çabalar sarf edilerek yapılıyor olmasıdır. Bu hususlardan en önemli ve başlangıç aşaması olanı taş ev temelidir. Daha sonra

 • uygun taş seçimi yapmak,
 • taş duvar örme sırasında kullanılacak olan harcı özenle hazırlamak,
 • duvar örme tekniklerine dikkat ederek taş duvar örme işleminin yapılması,
 • ev için gereken tesisatların döşenmesi,
 • dış yalıtım ve iç yalıtımın yapılması (isteğe bağlı),
 • iç dekorasyonun yapılması,
 • eşyalarınızın yerleştirilmesi olarak sıralayabiliriz.

1.UYGUN TAŞ SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

Doğal taş ev yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesi doğal taş seçimidir. Doğal taş seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta yaşadığınız bölgenin iklim koşullarıdır. İklim koşullarına uygun olmayan taş seçimi yapıldığında ısı yalıtımı sisteminin uygulanamaması, seçilen taşın özelliklerinin yaşadığınız çevre şartlarına göre yetersiz kalması, deprem bölgesinde yaşıyorsanız seçilen taşın depreme dayanıklı olmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı seçeceğiniz taşın özelliklerini iyi araştırmalısınız.

2.TAŞ DUVAR HARCI NASIL HAZIRLANIR ?

Taş duvar harçlarının normal duvar harçlarından genel olarak pek bir farkı yoktur. Fakat bazı bölgelerde dayanıklı taşların toz haline getirilerek harcın içerisinde kullanılması ve harcı daya sağlam bir yapısının olması sağlanmıştır. Birbiri içerisine kenetlenen taş yapılarında harç kullanılma ihtiyacı yokmuş gibi görünse de zamanla taşların kaymasını ya da olası bir deprem riskinde taşların kendi içlerinde kenetlenmelerinden hariç bu hazırlanan harca da tutunmasını sağlamaktadır. Taş duvar harcı hazırlarken kum seçimi, istiyorsanız toz haline getirilmiş taşların harcın içerisinde kullanılması önemli hususların başında gelmektedir.

3.DUVARLARIN ÖRÜLMESİ

Doğal taşlardan duvar örülmesi, normal duvar örme işlerinden çok daha detay ve dikkat isteyen durumlar arasındaki örneğin; taş duvarlar örülürken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Tabi ki bu kurallar kullandığınız taş türüne ve duvar örme tekniğine göre değişmektedir. Bu durum taş duvar örme işleminin ne kadar ehemmiyetli olduğunu zaten gözler önüne sermektedir. Daha detaylı incelemek isterseniz taş duvar örme teknikleri ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Taş duvar örme teknikleri, taş duvar örme, taş duvar örme stilleri, taş duvar örme örnekler,

4. EV İÇİN GEREKLİ TESİSATLARIN DÖŞENMESİ

Ev içi tesisatların döşenmesi için, su tesisatı, gider tesisatı gibi tesisatların bir usta tarafından hazırlanması ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Sonradan oluşacak problemler daha büyük maliyetlere neden olabilir.

5. ISINMA SİSTEMİ

Doğal taş evler kışın sıcak olur mu? sorusu, taş ev yaptırmak isteyen herkesi aklına gelen ilk sorulardan olmuştur. Bu sorunun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz. Taş yapısı gereği nefes alabilen fakat doğuk havayı ve sıcak havayı hapsedebilen bir maddedir. Bu nedenle genellikle taş evlerde şömine kullanılmaktadır ve içerideki sıcak hava normal evlerde olduğu gibi yukarı çıkmaz evinizin içerisinde bir sirkülasyonda olur. Yazın ise dışarıdaki sıcak havayı filtreler ve serin bir ev ortamı oluşmasını sağlar. Yani sorumuzu yanıtlayacak olursak doğal taş evler kışın sıcak yazın ise serin olur.

TAŞ EVLER MALİYETİ NEDİR ? TAŞ EV FİYATLARI NASILDIR ?

Taş ev maliyetleri hesaplanmak istendiğinde genelde sadece taş üzerinden hesaplama yapılmakta ve büyük bir yanılgıya düşülmektedir. Oysa taş ev maliyetlerini etkileyen faktörlere bakacak olursak;

 • Seçilecek olan taşın çeşidi,
 • Taş ev yapılacak alanın projelendirilmesi,
 • Taş ev yapılacak alanın imar durumu,
 • Zeminin araştırması ve zemine uygun temel işlemleri,
 • Taş duvar örme sırasında kullanılacak olan hatıl malzemeler gibi bir çok faktör taş evlerin fiyatlarında değişkenlik göstermektedir.

Fakat genel olarak m2 bazında taş ev maliyetlendirmesi yapacak olursak;

 • Ortalama olarak yığma taş ev ve villalarda m2 birim maliyeti 2023 yılı için 6000TL-7000TL arasındadır.
 • Veranda tipi önü açık olan taş evlerde ise 2023 yılı m2 birim fiyatı 2000TL-2500TL olarak değişmektedir.
 • 2023 yılı için kolon blokajlı taş ev ve taş villa fiyatları ise m2 birim fiyatı olarak 7000TL-8000TL arasında değişmektedir.

ÖNEMLİ: Bu fiyatların genel olarak hesaplandığını ve sizin isteğinize uygun olarak şekillenebileceğini unutmayın. Fiyatlar tamamen temsili olup HANE DOĞAL TAŞ & MİMARLIK firması olarak size en doğru taş ev m2 fiyatları, taş villa m2 fiyatlarını ve isteğinize uygun doğal taş ev maliyet hesaplamasını sunmaktayız. Bizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hakkımızda

Şirketimiz Hane Doğal Taş & Mimarlık, doğal taş evler, doğal taş ev yapımı, doğal taş villa yapımı, doğal taş villa yapımı, doğal taş ev kaplama, doğal taş villa kaplama hizmetlerimiz bulunmaktadır.

+90 535 374 36 16


Hayallerinizi tasarlamaya hazır mısınız?

Siz hayal edin, biz tasarlayıp inşa edelim.


doğal taş evler, doğal taş ev modelleri

DOĞAL TAŞ EV & VİLLA YAPIMI

Hemen Arayın