Doğal taş evlerde duvar örme teknikleri, doğal taş duvar örme, doğal taş duvar yapma kuralları ve teknikleri, avantajları ve dezavantajları, taş duvar örme tekniklerinde bahsedeceğiz.

Doğal taş evler, sağlamlığı ile ün salmış uzun yıllar boyunca yapısını bozmayan ve estetiğini yüzlerce yıl koruyan yapılardır. Sağlam olmasının arkasında doğada oluşması ve yüzlerce yıl toprağın altında kalması yatmaktadır. Gelin bu sağlamlığın arkasında yatan ustalık işini beraber inceleyelim.

Taş duvar örme çeşitleri genel olarak; yatay derzli moloz taş duvar örme, yaty derzli kaba taş duvar, silop kaba yonu taş duvar, karışık derzli kaba yonu taş duvar, karışık derzli moloz taş duvar, mozaik görünümlü moloz taş duvar olarak ayrılabilir. Bundan hariç kullanılan taş duvar örme çeşitleri de bulunmaktadır.

duvar örme teknikleri, duvar örme çeşitleri çizimleri

Taş yığma, taşların harçla birbirine yapıştırılarak kullanılarak inşa edilmesi sürecini ifade eder. Doğal olarak büyük miktarlarda bulunan taşlar, istenilen şekle getirilip honlandıktan ve düzleştirildikten sonra, diğer şeylerin yanı sıra cepheler, sütunlar, kemerler ve kirişler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli mimari elemanların tasarımı için uygun maliyetli bir yapı malzemesi olarak kullanılabilir. .

İskele, rıhtım, baraj, deniz feneri ve diğer deniz yapılarının yapımında tuğla duvarcılığa göre daha fazla sağlamlığı, dayanıklılığı ve hava etkilerine karşı direnci nedeniyle taş duvarcılık tercih edilmektedir.

TAŞ DUVAR YAPIMI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Taş duvar örme malzemeleri, yapının ayakta büyük bir yükkü taşıma kabiliyetinde önemli bir rol oynamaktadır. Taş duvar örme malzemeleri genelde doğal taşlardan ve taş duvar harcından oluşmaktadır.

DOĞAL TAŞLAR

Taş yapımında kullanılan doğal taşların, uzun ömürlü, sağlam ve  doğal olması için içinde çukur, oyuk, demir, kırık ya da çatlak bulunmaması gerekmektedir. Bu durumların olmaması taşın daha uzun yıllar dayanması anlamına gelmektedir. Taşların erişilebilirliği ve inşaatın önemi dikkate alınarak taşlar seçilmelidir. Kireçtaşı, granit, kumtaşı, mermer ve laterit, inşaatta sıklıkla kullanılan taşlardan sadece bir kaçıdır.

HARÇ

Bu tür tuğla işlerinde en sık kullanılan harç bileşenleri çimento ve kireçtir. Gereken dayanım, taşın pigmenti ve yapıdan gelen yükler harcın seçiminde rol oynar.

Hakkımızda

Şirketimiz Hane Doğal Taş & Mimarlık, doğal taş evler, doğal taş ev yapımı, doğal taş villa yapımı, doğal taş villa yapımı, doğal taş ev kaplama, doğal taş villa kaplama hizmetlerimiz bulunmaktadır.

+90 535 374 36 16


Hayallerinizi tasarlamaya hazır mısınız?

Siz hayal edin, biz tasarlayıp inşa edelim.


doğal taş evler, doğal taş ev modelleri

DOĞAL TAŞ EV & VİLLA YAPIMI

Hemen Arayın